Dowiedz się jacy są Hiszpanie, gdzie zjeść za darmo, poznaj najpiękniejsze kąpieliska wśród skał i poznaj inne miejsca, których nie możesz pominąć... Oto seria artykułów dotyczących Hiszpanów i życia w Hiszpanii.

JAKA JEST HISZPANIA. JACY SĄ HISZPANIE - cz 1.

03.03.2017
Charakterystyczna postać hiszpańskiego byka

Na temat charakteru narodowego Hiszpanów krąży wiele stereotypów. Które z nich są prawdziwe, a które są tylko marketingowym chwytem biur podróży? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Na początku należy zaznaczyć, że szufladkowanie i ocenianie całego narodu na podstawie stereotypów jest podejściem niewłaściwym. Wg danych statystycznych, Hiszpania liczy 42, 7 miliona mieszkańców, więc nie można wszystkich jednakowo ocenić i opisać. W swojej pracy postaram się odnieść do powszechnie znanych stereotypów na temat Hiszpan i zastanowić się nad narodowym charakterem Hiszpanów.
Hiszpanie uważani są za naród niezwykle rozrywkowy i hałaśliwy. Przypisuje się im cechy wiecznych imprezowiczów, nieustannie bawiących się i oddających się rozrywce. Ocena ta być może jest troszkę zbyt surowa, jednak jest w niej trochę prawdy. W rzeczywistości bowiem Hiszpanie są narodem niezwykle temperamentnym. Cenią nade wszystko muzykę, a taniec taki jak bolero czy flamenco znany jest na całym świecie. Rozrywka rzeczywiście zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu Hiszpan. Organizują oni huczne widowiska, skupiające całe rzesze ludzi. Jednym z nich jest np. corrida – walka torreadora z bykiem. Kolejną cechą dominującą u Hiszpanów jest ich towarzyskość. Towarzyskie spotkania i wieczorne spacery to ich tradycja. Ufają oni jednak tylko osobom z najbliższego otoczenia, wobec reszty są raczej nieufni i ostrożni.
Hiszpanie cenią sobie bardzo odpoczynek. Wyrazem tego jest codzienna siesta. Każdego dnia ok. 14:00 miejsca pracy są opuszczane, pracownicy idą do swoich domów, spożywają obiad, spędzają czas z rodziną, z przyjaciółmi. Przerwa trwa ok. 2 h. Hiszpanie nie słyną jednak z punktualności, dlatego nie jest to całkowicie sztywną regułą. Podczas siesty zadzwonienie do kogoś bądź obudzenie kogoś z drzemki jest uważane za ogromny, niewybaczalny wręcz nietakt. Siesta to czas wyłącznie na odpoczynek, wówczas emitowane jest specjalne wydanie wiadomości. Co ciekawe, od 20 lat podczas siesty Hiszpanom towarzyszy bajka „Simpsonowie”. Badania wykazują, że sjesta ma bardzo pozytywny wpływ na efektywność pracy, a także na zdrowie i samopoczucie pracownika. Może kiedyś w Polsce również zacznie być stosowana?

TOLEDO – MIASTO Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
NOCLEGI W HISZPANII – COSTA DEL MARESME
CZAS NA INWESTYCJE W HISZPAŃSKIE NIERUCHOMOŚCI
JAKA JEST HISZPANIA. JACY SĄ HISZPANIE - cz 1.
WYJAZDY NA MECZE FC BARCELONY
PRZEWODNIK PO COSTA BLANCA
ZAMEK W PENISCOLA
KĄPIELISKA WŚRÓD SKAŁ - WALENCJA
COSTA BLANCA - REZERWATY PRZYRODY
10 RZECZY - NIE RÓB ICH W HISZPANII
JAKA JEST HISZPANIA. JACY SĄ HISZPANIE - cz 2.
JAKA JEST HISZPANIA. JACY SĄ HISZPANIE - cz 3.


Ogłoszenia do porównania
Nie ma zapisanych porównań.
Logowanie
Użytkownik
Hasło
Zapomniałeś hasła? Przypomnij
[X]