Artykuły dotyczące Hiszpanów i życia w Hiszpanii

10 RZECZY - NIE RÓB ICH W HISZPANII

26.05.2017

Corrida w Hiszpanii
 

W każdym kraju mamy do czynienia z różnymi przesądami, zwyczajami czy zwykłymi dziwactwami. Ludzie stosują się do nich z przyzwyczajenia, ponieważ przekazywane z pokolenia na pokolenie zakorzeniły się w świadomości ludzi na tyle mocno, że nikt nie próbuje tego zmieniać. Znajac jedne, ustrzeżemy się od śmiechu rodowitych Hiszpanów, inne wpędziły by nas w zakłopotanie a stosowanie się do jeszcze innych może wzbudzić szacunek w osobach, które stanęły na drodze naszej przygody w Hiszpanii.


Oto lista 10 rzeczy, których nie powinieneś robić odwiedzając kraj flamenco i corridy.

#1. Nie należy spodziewać się obiadu zbyt wcześnie. Hiszpanie robią wszystko późno i jedzenie nie jest tu wyjątkiem. Lunch je się zwykle między 13:00 a 15:30, kolacja natomiast rzadko podawana jest przed 21:00.
 
#2. Nie spiesz się i nie traktuj tu obowiązku bycia punktualnym zbyt poważnie. Hiszpanie mają bardzo luźne podejście do tego zagadnienia, więc bądź cierpliwy i po prostu cieszyć się z pobytu w Hiszpanii! Mañana, mañana - ten zwrot możesz usłyszeć wszędzie.
 
#3. Nie należy zbytnio angażować się w dyskusje na temat regionalizmu. Choć nie jest to temat tabu i można o tym porozmawiać to Hiszpanie są bardzo wrażliwi na tym punkcie. Mają bardzo silne poczucie dumy regionalnej, zwłaszcza w Katalonii, Kraju Basków i Galicji, gdzie mieszkańcy mają własną tożsamość, kulturę i język.
 
#4. Warto zdawać sobie sprawę, że hiszpański i kataloński to dwa różne języki. Choć Polakowi trudno je odróżnić to sama wiedza na ten temat może wystarczyć, żeby zdobyć czyjś szacunek.
 
#5. Wybierając się do Hiszpanii nie zabieraj ze sobą wielkiej walizki wypchanej ciuchami. W dobrze Ci znanych hiszpańskich sieciówkach typu Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Mango, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Blanco czy Desigual kupisz wszystko czego Ci trzeba, a jeśli trafisz na REBAJAS (wyprzedaż) zrobisz to za na prawdę niewielkie pieniadze. Dodatkowym atutem zakupów w Hiszpanii jest fakt, że pewne kolekcje do Polski w ogóle nie trafiają, co uczyni Twoje zakupy unikalnymi, niepowtarzalnymi, oryginalnymi...

#6. Nie oczekuj, że zobaczysz corridę w Barcelonie czy na Wyspach Kanaryjskich. Katalonia była drugim regionem Hiszpanii, który wprowadził zakaz organizowania tego typu imprez, zaraz po Wyspach Kanaryjskich. 
 
#7. Nie paraduj po mieście w stroju kąpielowym. Z pewnością jest ładny i drogi a Ty piękna i opalona ale poruszanie się w takim stroju w miejscu publicznym jest niewłaściwe, niesmaczne a nawet nielegalne! W miastach nadmorskich jak Barcelona, Malaga czy Palma de Mallorka,  grozi za to mandat w wysokości do 200€ i choć stróże prawa są dość tolerancyjni to fakt jest faktem - mandat może być...
 
#8. Nie należy planować niczego na wtorek 13-go, lub w ogóle na wtorek. W przeciwieństwie do Polski i wielu innych krajów, w Hiszpanii lepiej nie wychodzić z domu we wtorek 13-go :) Jest nawet takie hiszpańskie powiedzenie: "En martes trece, ni te cases, ni te embarques, ni de tu casa te apartes" - "We wtorek 13-go nie żeń się, nie bierz kredytu a najlepiej nie wychodź z domu".

#9. Nie lekceważ "tapas" - popularnej "przystawki" podawanej do zamawianego piwa, tym bardziej jeśli Twój budżet nie jest zbyt okazały. W niektórych regionach Hiszpanii tapas jest podawany w takich ilosciach, że w zupełności może zastąpić obiad. Do każdego zamówienia, w zależności od inwencji właściciela baru możesz dostać gratis: frytki, oliwki, orzeszki ziemne, kanapki z szynką, smażone małe rybki podawane na zimno, morro - kawałki świńskiego ryja smażone na głębokim oleju, również podawane na zimno czy wiele innych drobnych przekąsek.
 

#10. Nie usiłuj komunikować się non stop z Hiszpanami po Angielsku. Jeśli nie znasz dobrze ich języka, naucz się choćby kilku prostych zwrotów, dzieki którym zamówisz posiłek lub coś do picia. To otwiera szeroko drzwi do bliższego poznania się z Hiszpanami i znacznie ułatwia życie. Zdarza się np. w hiszpańskich urzędach czy bankach, że pracownicy udają że nie znają jezyka angielskiego jeśli nie jesteś wystarczająco miły i uśmiechnięty :)


TOLEDO – MIASTO Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
NOCLEGI W HISZPANII – COSTA DEL MARESME
CZAS NA INWESTYCJE W HISZPAŃSKIE NIERUCHOMOŚCI
JAKA JEST HISZPANIA. JACY SĄ HISZPANIE - cz 1.
WYJAZDY NA MECZE FC BARCELONY
PRZEWODNIK PO COSTA BLANCA
ZAMEK W PENISCOLA
KĄPIELISKA WŚRÓD SKAŁ - WALENCJA
COSTA BLANCA - REZERWATY PRZYRODY
JAKA JEST HISZPANIA. JACY SĄ HISZPANIE - cz 2.
JAKA JEST HISZPANIA. JACY SĄ HISZPANIE - cz 3.
 

Anmelden
Benutzername
Passwort
Passwort vergessen? Erinnern
[X]
test